Get Adobe Flash player

OSP GNOJNICA DOLNA

ZARZĄD GŁÓWNY Z O S P RP.

STRAŻ POŻARNA ROPCZYCE

Być strażakiem – być kimś

 

Drrrrr! Drrrrr! Drrrrr! Komórka Marcina zaczyna brzęczeć niespokojnie, domagając się natychmiastowego odebrania. 22-letni chłopak, który do tej
pory bawił się z młodszą siostrą, śmiejąc się przy tym wniebogłosy, nagle poważnieje. Podbiega do telefonu i odbiera wiadomość, która właśnie przyszła. Jeszcze zanim przeczytał informację, specjalnie ustawiony sygnał telefonu, poinformował go o tym, że to bynajmniej nie kolega z domu obok zaprasza go na wspólne oglądanie meczu w telewizji.

Wiadomość, którą odebrał Marcin mówi, że konieczna jest natychmiastowa pomoc – bo wybuchł pożar, bo miał miejsce wypadek samochodowy, bo żałośnie miauczący kotek nie potrafi zejść z pięciometrowej sosny. Różne są sytuacje w życiu. Chłopak, chwyta potrzebne rzeczy. Już zakłada buty, już wybiega z domu. Rzuca jeszcze w przelocie pożegnalne „do zobaczenia” mamie i siostrze i znika w drzwiach. Mama Marcina boi się o syna, ale jednocześnie rozpiera ją duma. Jej syn jest jednym z tych, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra innych. 

Strażak-życiowy wybór

Marcin, podobnie jak jego koledzy, którzy również otrzymali sygnał, są strażakami. Zawsze zwarci, zawsze gotowi do akcji. Ratują życie innych, nieraz z narażeniem własnego. Gaszą pożary, ratują ofiary wypadków samochodowych, usuwają skutki kataklizmów, wynikających z kaprysów matki natury. Pomagają ludziom, zwierzętom, środowisku. Nikt im za to nie płaci – działają charytatywnie. I robią to z radością.

Jak zostać strażakiem?

Jeśli i Ty, podobnie jak Marcin i jego koledzy masz aspiracje, dotyczące „kariery” strażaka – chcesz stać się jednym z tych, którzy bezinteresownie pomagają innym-przyjdź do nas.

 

WYMAGANIA STAWIANE KANDYDATOM DO OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ:

1. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza:

Wiek do 18 lat;
Dobry stan zdrowia;
Zgoda opiekuna prawnego na uczestnictwo w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

2. Strażak czynny OSP:

Wiek od 18 do 65 lat;
Bardzo dobry stan zdrowia.

Deklaracja MDP do pobrania tutaj
Deklaracja OSP do pobrania tutaj.

Osoba, która jest zainteresowana członkostwem w naszej jednostce powinna wypełnić deklarację i złożyć ją u Prezesa lub u jednego z członków Zarząd. Zarząd na najbliższym posiedzeniu przyjmie osobę i poinformuje ją o tym fakcje telefonicznie.

Strażak, biorący udział w działaniach ratowniczo–gaśniczych,musi spełniać:

Wiek od 18 do 65 lat;
Kurs podstawowy strażaka;
Aktualne badania lekarskie, zezwalające na udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych(opłacone przez Gminę);
Aktualną polisę ubezpieczenia NW (opłacone przez Gminę).

Dodatkowo strażak może zostać skierowany na niżej wymienione kursy specjalistyczne:

Kurs ratownictwa technicznego;
Kurs dowódców sekcji;
Kurs naczelników;
Kurs operatorów mechanicznego sprzętu ratowniczego straży pożarnej;
Kurs operatorów hydraulicznego sprzętu ratowniczego straży pożarnej;
Kurs z zakresu kierowania ruchem drogowym;
Kurs z zakresu obsługi i używania powietrznych aparatów oddechowych;
Kurs kwalifikowanej Pierwszej Pomocy;
Kurs ratownictwa chemicznego, ekologicznego.

NUMERY ALARMOWE

CENTRUM ALARMOWANIA - 112
STRAŻ - 998
POLICJA - 997
POGOTOWIE RATUNKOWE - 999
POGOTOWIE ENERGETYCZNE - 991
POGOTOWIE GAZOWE - 992

POGOTOWIE WODNE - 17 2218529

 

MONITORING POWODZIOWY

1% PODATKU DLA OSP

URZĄD MIEJSKI ROPCZYCE

        

STAROSTWO POWIATOWE

Sierpień 2021
P W Ś C P S N
« Kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031